2 Površina: 41.285 km2Stan: 8.460.201 Glavni grad: BernSlužbeni jezik: francuski, nemački, italijanski, romanšValuta: švajcarski franakSusedne države: Nemačka, Francuska, Italija, Lihtenštajn, Austrija.
3 Confoederatio Helvetica je službeno ime države na latinskom jeziku. Latinski se koristi za imenovanje zemlje kako bi se izbeglo favorizovanje jednog od četiri zvanična jezika Švajcarske.Švajcarska nastaje 1921. godine, kada tri kantona ulaze u konfederaciju. Ovi kantoni su još neko vreme bili faktički delovi Nemačkog carstva, ali se konfederaciji polako pridružuju i drugi kantoni. Krajem 15. veka Švajcarska konfederacija stiče nezavisnost, a tokom vremena konfederacija se ublažava i krajem 18. veka Švajcarska pada pod vlast Napoleona i dobija naziv Helvetska Republika.
Eni Izli matematičarka, programerka i raketna naučnica Na ovoj čuvenoj forografiji je Eni. Ona stoji pored ogromnog kontrolnog panela sa brojčanicima, svetlima, dugmićima od poda do plafona. Izgleda kao lik u filmu, koji komanduje neustrašivom svemirskom misijom. Fotografija je snimljena 1981. godine u Centralnoj kontrolnoj sobi Istraživačkog centra Luis Endžin i Klivlendu, Ohajo. Pročitaj dalje
4Švajcarska je savez 26 federalnih jedinica, koje se nazivaju kantoni.Od početka 19. veka Švajcarska je neutralna zemlja.Neutralnost se ogleda u tome što ne pripada nijednom savezu sa drugim državama, niti učestvuje u svetskoj politici. Na referendumu je odbijen predlog da Švajcarska pristupi EU. Švajcarska je postala članica Ujedinjenih nacija tek 2002. godine. Zahvaljujući svojoj neutralnosti, Švajcarska je sedište mnogih međunarodnih organizacija, uključujući i Crveni krst.
5Neutralnost i stabilnost Švajcarske omogućili su da se razvije bankarstvo. Mnogi bogati ljudi širom sveta od davnina vredne stvari čuvaju u bankama u Švajcarskoj. Švajcarska banka je vremenom postala sinonim sigurnosti i tajnosti uloga.
6ReljefU Švajcarskoj se izdvajaju tri prirodne celine.Najveći južni deo države čine švajcarski Alpi, koje reke Rajna i Rona dele na dva paralelna venca. Iako nije najviši, Materhorn je najpoznatiji vrh.Duž severozapadne granice je planina Jura, a između Jure i Alpa je švajcarski plato Mitland sa nekoliko velikih ledničkih jezera.
7 Zahvaljujući hidroenergiji i uvoznim sirovinama u Švajcarskoj je razvijena mašinska industrija.Poseban značaj i tradiciju ima industrija satova i preciznih mernih instrumenata. Cirih je poznat po elektrotehničkim i mašinskim proizvodima, a Bazel po farmaceutskoj industriji.
8 Uslova za zemljoradnju nema, ali je zato na planinskim pašnjacma razvijeno stočarstvo, pogotovo govedarstvo. Švajcarska je poznata po proizvodnji mleka, sireva i čokolade.
Shtreber Shampion: Anđela Isailović Zadovoljstvo nam je da vam predstavimo višestruku pobednicu Turnira Znanja i prvu takmičarku koja je osvojila prestižnu titulu Shtreber. Upoznajte Anđelu Isailović, vrednu učenicu i sjajnu devojčicu. Pročitaj dalje
9 Turizam donosi velike prihode Švajcarskoj. Turizam se planski razvija od sredine 19. veka.Zimski centri u Alpima, termomineralne i klimatske banje i prelepa jezera sa umerenom klimom privlače veliki broj turista.
10 Bern je prestonica Švajcarske, ali ne i najveći grad. Veći gradovi su Cirih, Ženeva i Bazel. Značajni industrijski i turistički gradovi su Lozana i Lucern. (Lucern)(Lozana)